Öncelikle herkese merhaba,

E-Ticaret isminden de anlaşılacağı üzere Elektronik Ticaretin Kısaltması olarak kullanılmaktadır.

Peki bu E-ticaret nasıl yapılır ?

Mali yükümlülükler ve kurulum açısından diğer işletmelerden herhangi bir farkı olmayan fakat başlangıç açısından büyük bir depo yada yerleşik bir ofise ihtiyaç duymadan da yapılabilecek bir ticaret şeklidir.

E-Ticaret ile birlikte S-Ticaret konusunu da eş zamanlı yürütmeniz gerekecektir.

S-Ticaret : Sosyal medya üzerinden yapılan (Facebook,Instagram,Whatsapp)ticaret şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanımlama yaparken sanki çok az şey e ihtiyaç varmış gibi görünüyor olabilir fakat gerçekte aslında öyle basit değildir.

Başarıya ulaşması beklenen bir E-Ticaret şirketi için öncelikle pazar analizi yapılıp hangi ürünü satacağınıza karar vermelisiniz.

Sonrasında ise satmayı hedeflediğiniz ürünü nasıl temin edeceğiniz konusu gelmektedir.

Ürün Temini ile birlikte eş zamanlı olarak alt yapı için araştırma yapmanızın da faydalı olacağını söylemeliyim.

1- E-ticaret platformu ile tam entegre çalışacak bir ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) Uygulaması edinmelisiniz.Burada en önemli nokta ticaretin dinamiklerini çok iyi bilen, daha önce başarılı projeler üretmiş ,size ışık tutacak yol gösterecek bir ERP Uygulaması ve Ekip Lideri ile çalışmanız başarılı olmanızda etkin olacaktır.

2-Alt yapısı sağlam bir e-ticaret platformu bulmalısınız.

3-Alt yapıyı hazırladıktan sonra ürünlerinizi ERP Uygulaması aracılığı ile e-ticaret sitenize tam entegre olduğunda artık para kazanmaya başlayabilirsiniz

4-E-ticaret ve S-Ticaret öyle kendiliğinden gelişen bir anda binlerce satışa ulaşan bir konu değildir.Bir bebek gibi besleyip büyütmeli ve özen göstermelisiniz.Bu noktada karşınıza yüzlerce Dijital Reklam Ajansları çıkacaktır belli miktarlarda bedel karşılığında dijital mecrada reklamınızı yapabileceğini ve dönüşüm oranlarından bahsedeceklerdir.Burada bilmeniz gereken temek nokta minimum da 1 birim yatırıma 7 birim ciro olmalıdır.

5- Bir üst madde de belirttiğim oran da aslında öyle sihirli bir değnek ile maalesef ki olamıyor.Bu oranın minimumda yakalanabilmesi için bazı baz kriterler vardır

5-1 Ürün Fotoğrafı kaliteli olacak (ama ürünü olduğundan dahi iyi göstermeyecek)

5-2 Ürün envanter derinliği olmalı (her üründen 1-2 adet den fazla olmalı)

5-3 Fiyat Politikası , satacağınız ürünün fiyatı rakiplerinizden ya daha uygun olmalı ya da sizin rakiplerinizden daha iyi olduğunuz bir alan olmalı

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.Faydalı olması dileği ile.

Tolga Çakıroğlu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir